Twitter’dan Hakaret

Attığı tweetlerle magazin dünyasına damgasını vuran, çeşitli kimseler hakkında açıklamalar yapan Erol Köse’nin tweetleri geçtiğimiz günlerde Hülya Avşar’da patlak verdi ve bu sebeple Hülya Avşar hem manevi tazminat davası açtı, hem de suç duyurusunda bulundu. Erol Köse Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği’ne ifade vermek zorunda kaldı. Ünlü yapımcının tweetleri yüzünden Ali Atıf Bir, Şahan Gökbakar ve Seda Sayan da suç duyurusunda bulunmuştu. Erol Köse’nin üzerine atılı suçları işleyip işlemediğine ya da hakkında tazminata hükmedilmesine yargı mercileri karar verecektir. Bu yazıda kendisinin haklılığı ya da haksızlığına yönelik her

Buraya kadar okuduklarınızdan magazin muhabirliğine soyunduğumu düşünebilirsiniz. Hayır bu yazıda amaçladığım Yeni Medya ve Bilişim Hukuku’nun enteresan buluşmasına dikkat çekmek.

Evet, yeni medya tüm sosyal ağ kullanıcılarının birer yayın organı niteliği gördüğü büyüleyici bir dünya. Herkes kendi okuyucu, izleyici kitlesine sesleniyor, istediği nitelikte içerik paylaşıyor, istediği konular hakkında konuşuyor. Bu tablonun üstündeki tozları sildiğimizde gördüğümüz resim şudur: hepimiz tüzel kişiliği olmayan yayın organlarıyız.

Bu durumun getirdiği sonuçlar firmaların, reklam dünyasının, siyasilerin, ünlülerin ve birçok kişinin iştahını kabartıyor. Bir tweetle binlerce kişiye, kitlelere ulaşmak. Bu harika bir fırsat çokçası için. Ama aynı zamanda büyük

de bir risk. Klavyenizden çıkanla kulağınızın duyduğu tutmazsa, ağır sonuçlara katlanmak durumunda kalabilirsiniz.

Tek bir tweetle Ceza Kanunu’nda suç olarak düzenlenen bir fiili gerçekleştirebileceğinizi düşündünüz mü hiç? 140 karakterle 3 aydan 2 yıla kadar hapis?

Peki bunu nasıl başarabilirsiniz?

Ceza Kanunu- Madde 125- Şerefe Karşı Suçlar- Hakaret Suçu.

“ Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir.”

  1. Bu suç tipinde korunan hukuki değer kişinin şerefidir.
  2. Mağdur da fail de herkes olabilir.
  3. Kişinin suçun maddi unsurunu üstlenmesi için ; bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil isnat etmesi, yine aynı şekilde kişinin onur, şeref ve saygınlığına saldırması gerekir.
  4. Suç tipinde öngörülen fiilleri eğer bizzat mağdurun yüzüne karşı işliyorsanız, bir üçüncü kişinin fiilin işlendiği sırada ortamda olmasına lüzum yoktur.
  5. Bu fiilleri kişinin yüzüne karşı işlemiyorsanız, en az üç kişinin fiilin işlendiği sırada fiile şahit olması gerekir.
  6. Suç tipine bizzat uyan fiiller internette işleniyorsa, Ceza Kanunu’nda öngörülen suç oluşur.

Bu suç tipine dair kısa açıklamadan sonra Twitter üzerinden kişiye mention yaparak o kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek sözler sarf ederseniz ya da bunu sövmek suretiyle yaparsanız, 140 karakterle hakaret suçunu işlemiş olursunuz. Mention yapmasanız dahi , minimum 3 takipçiniz olduğunda olmasa dahi tweetlerinizin herkese açık olduğu durumda bu tweet üç kişiden fazla kişiyle ihtilât ettiğini varsayabiliriz. Elbette somut olayda farklı olasılıklar gerçekleşebilir. Bu yönünü saklı tutuyorum.

Bu durumda muhatap olacağınız iki tip dava vardır: Birincisi hakaret suçundan yargılandığınız kamu davası, ikincisi hakaret suçu oluşturduğunuz kişinin manevi anlamda çökmesine sebep olduysanız manevi tazminat davası.

Erol Köse’nin tweetlerinin Hülya Avşar’ın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyen tweetler olup olmadığına ya da bu tweetlerin Hülya Avşar’ı manevi yönden çökmesine sebep olup olmadığına yargı mercileri karar verecek elbette.

Bu noktada düşüncem şu; bildikleriniz vardır belki, belki de onlar gerçekten herkesin bilmesini istediğiniz önemli gerçeklerdir. Bu saygı duyulası bir düşünce. Ama benim siz değerli takipçilerime nacizane önerim; sosyal medyada söylemlerinize dikkat edin. Aksi halde 3 aydan 2 yıla kadar tweet giremeyebilirsiniz.