Seval Sönmez Durmuşoğlu

Seval Sönmez Durmuşoğlu onur bursu ile kazandığı Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Gerek üniversite yıllarında gerekse profesyonel iş hayatında uluslararası çalışan yurt içi ve yurt dışındaki hukuk bürolarında faaliyet göstermiştir. Çalışmalarına uluslararası bir vizyon katmak adına Almanya’da uluslararası çalışan bir hukuk bürosunda staj yapmıştır. Öncelikli uzmanlık alanları ticaret hukuku, şirketler hukuku, sözleşmeler hukuku ve bilişim hukuku olup bu alanlarda hukuk danışmanı ve avukat olarak hizmet vermektedir.  Faaliyetlerinde Türkçe ve İngilizce dillerini aktif şekilde kullanmaktadır. Türkiye’nin önde gelen  e-ticaret sitelerine danışmanlık vermiş olup önemli internet şirketlerinin satış ve ortaklık projelerinde yer almıştır. Adalet Bakanlığı, HSYK, Türkiye Barolar Birliği ve Avrupa Konseyi işbirliği ile hazırlanan Ceza Adalet Sisteminin Geliştirilmesi projesi kapsamında Bilişim Suçları alanında çalışmış ve bu kapsamda kitap ve sunumlar hazırlamıştır.

İnternet sektöründekiler başta olmak üzere birçok start-up’a hizmet vermiştir. Bu hizmetlerin başında iş fikirlerinin hukuka uygunluk denetimi yapma ve çözüm yolları üretme, şirket kuruluşu ve bu kapsamdaki tüm hukuki süreçleri yerine getirme, çalışanlar ile akdedilen hizmet, gizlilik, rekabet yasağı ve performans prim sözleşmeleri hazırlama ve devamında uzun soluklu danışmanlık ve avukatlık hizmetleri verme gelmektedir.  İnternet reklamcılığı, online perakende satış ve mobil uygulamalar yapan şirketler başta olmak üzere bu gibi alanlarda çalışan yeni nesil girişimcilerle çalışmayı deneyimlemiştir. Her an gelişen internet ekosistemi ile ilgili yayınlanan yeni mevzuat hakkında bilgi notları hazırlayarak ve toplantılar yaparak müvekkillerin yeni süreçlere uyum sağlamasını kolaylaştırmıştır.

Bunların yanı sıra üretime dayalı faaliyet gösteren şirketlere de hukuk danışmanlığı yapmıştır. Bu şirketlere distribütörlük, OEM ve bayilik sözleşmeleri gibi Türkçe ve İngilizce sözleşmeler hazırlamış ve müvekkillerine onların bu ilişkilerinde karşılaştığı soru ve sorunlarla ilgili hukuk danışmanlığı vermiştir.

Ayrıca düzenli danışmanlık hizmetleri kapsamında tüzel kişi müvekkillerinin genel kurul kararları ve yönetim kurulu kararlarını almaları için hukuki destek vermiş ve akdedecekleri sözleşmeleri hazırlamış ya da ilgili sözleşmeleri revize etmiştir. Yeni iş alanlarında ihtiyaç duyulduğunda kapsamlı mevzuat incelemesi yapmış ve bu araştırmalar doğrultusunda detaylı raporlar hazırlamıştır. Bunlarla birlikte bu şirketlerde istihdam edilecek yabancı çalışanlar için çalışma izni ve aileleri için ikamet izinlerinin alınması süreçlerini yürütmüştür.

Ek olarak şirket birleşme ve devralma projeleri gibi birçok hukuk disiplinine bir arada hakim olmayı gerektiren kapsamlı projelerde yer almıştır.

Bu bilgi ve deneyimler ışığında kendi hukuk bürosunu kurmuştur. Bu hukuk bürosunda bilişim hukuku, şirketler hukuku, ticaret hukuku, sözleşmeler hukuku, tüketicinin korunması hukuku, internet hukuku, e-ticaret hukuku, iş ve sosyal güvenlik hukuku, fikri haklar hukuku, miras hukuku, göçmenlik hukuku ve bunlarla sınırlı olmaksızın hukukun birçok alanında hizmet vermektedir. Hukuka uygunluk çerçevesinde müvekkilin beklenti ve isteklerini merkeze alan, hızlı ve kalıcı çözümler üretmeyi çalışmalarında ilke olarak benimsemektedir.

Dil

Türkçe, İngilizce

Baro Bilgileri

İstanbul Barosu, 49279